Vianočný článok

Vianočný článok

Šošovicová polievka s detoxikačnými hubami Shi-take, či koláče bez vajec, mlieka a cukru. Aj takto môžu vyzerať štedrovečerné dobroty. Do netradičného vianočného hodovania nás zasvätila Trnavčanka Ľubica Balážová, konzultantka v oblasti zdravého životného štýlu a vedúca obchodu so zdravými potravinami.

Predpokladom prípravy každého jedla je pohoda. Zvlášť toho vianočného. „Ráno na Štedrý večer si pripomeniem, že čo nemám, nepotrebujem, a čo som doteraz nestihla, asi nebolo také dôležité. A tak sa okolo mňa rozhostí pokoj a začnem si to riadne užívať,” prezrádza Ľubica Balážová svoj osvedčený recept.

„Pri varení Štedrej večere sa inšpirujem prichádzajúcimi nápadmi. Väčšinou to dopadne tak, že časť večere je takmer tradičná a časť úplne nová.”

Keďže Ľubica sa už niekoľko rokov stravuje vegánsky, oblátky si zháňa bezlepkové, bezcukrové.

Prvým chodom v ich rodine býva šošovicová polievka s hríbami a slivkami, do ktorej pridáva detoxikačné huby Shi-take. „Buď ju uvarím s rastlinným mliekom – ryžovo -mandľovým, ovseným, špaldovým, pohánkovým, pšenovým… – alebo urobím “smotanovú” verziu – do uvarenej polievky pridám kokosovú, mandľovú, ovsenú,
ryžovú či sójovú smotanu, alebo tofunézu, prípadne tofu tatársku omáčku,” prezrádza.

Hoci v ich rodine sa kapustnica nenachádzala ako vianočné jedlo, občas ju medzi sviatkami pripraví: zväčša z domácej kvasenej kapusty, sušených húb a údeného tempehu (výrobok z kvasených sójových bôbov).

Kapor v kokosovom oleji

Na stole Balážovcov nechýba ani zemiakový šalát, zvyčajne však s malými obmenami: Raz Ľubica použije namiesto zemiakov uvarený zeler, inokedy hokkaido tekvičku, kaleráb gigant, prípadne uvarený jačmeň. Majonézu nahrádza sójovými variantami, kešunézou, slnečnicovou či mandľovou “majonézou”.

Hoci bežne žiadnu živočíšnu stravu nejedáva, ešte pred pár rokmi jej nerobilo problém zjesť ani tradičného vianočného kapra – v netradičnej úprave. Dnes už radšej urobí zelerovú verziu „Plátok zeleru namočím do citrónovej vody, osuším, pokvapkám tamari omáčkou, obalím v pohánkovej múke. Namiesto vajíčka použijem lyžicu strukovinovej múky – fazuľovú, hrachovú, cícerovú, sójovú – zmiešanú s vodou, pomletým ľanovým semiačkom, štipkou kurkumy a soli. Strúhanku použijem kukuričnú, alebo ju nahradím nelúpanými sezamovými semiačkami či mletými orechami a vyprážam v kokosovom alebo sezamovom oleji.”

Koláče „nelepí” vajíčkami, ale ľanom.

A čo sa týka sladkého, stôl mávajú na Vianoce plný nepečených dobrôt zo sušeného ovocia a kokosu či orieškov. „Ak sa mi ich nechce vyrábať, kúpim si za studena robené čokoládové, orechové či semiačkové guľôčky. Zákusky a koláčiky si tiež dokážeme upiecť bez bielej múky, vajec, mlieka a cukru. Používam celé zrná, alebo celozrnnú špaldovú, ražnú či pohánkovú múku, sladím obilným sladom, melasou, sušeným ovocím, javorovým, datľovým alebo agávovým sirupom. A namiesto vajíčok “lepím” napríklad strukovinovou múkou, ľanovými semiačkami či jemnými ovsenými vločkami s klíčkami.”

Napíšte nám komentár

Your email address will not be published.

Používame technológiu cookies, aby sme vám poskytli čo najlepší zážitok z prehliadania našeho webu.

X